Governors and staff

At Caldicott we have a dedicated team of governors and staff who strive to educate and inspire all boys to reach their full potential.

Board of Governors

 

M Swift (Chairman) Past Parent
Mrs AM Cranmer  Past Parent
GJD Evans  Director of Curriculum at Eton College
Mrs BJ Hampshire Past Parent
SW Heywood Past Parent
Mrs E Hungin Past Parent
G Marsh Former Head of Dulwich College Prep
AK Metcalfe Deputy Head Master at Harrow School
JS Moule Warden of Radley College
Mrs V Peel Past Parent
M Rana Past Parent
CCB Rogers Past Parent

 

 

Staff List - Summer Term 2017

 

Senior Leadership Team

Headmaster

SJG Doggart BA

                                                        

Deputy Head (Academic)

Miss TR Naidoo MEd

Science

Deputy Head (Pastoral)

J Timms MA

English

Senior Master

HK Summers BA

History
Bursar                                 RPH Vickers BA, MA, FCMI  

 

Teaching Staff

Miss TM Banham MA English, 3rd Form Tutor
MJ Bennett MBA Head of ICT
Miss SJ Bisschop BA Head of 3rd Form, Head of Geography
MC Boler BSc 3rd Form Tutor
SW Brown BSc Director of IT
TJA Chapman BA Head of MFL, Head of 4th Form, English
SM Cooper BTEC Head of 5th Form, Head of Design and Technology,
ICT, Assistant House Parent
Mrs N Corrigan BA 1st Form Tutor
Mrs AL Coventry BA Maths, Divinity
Mrs RE Cusworth BA English
Mrs JM Dawkins Teaching Assistant
R Di Maso BA French
Miss JK Duncan Head of Drama
DC Evans MA Head of English
H Fildes MA Head of History
PJ Foster BA Joint Head of Cricket, History,
Assistant House Parent
ERJ Harper BA 2nd Form Tutor
Mrs JMK Harper BA English, Head of PSHE
FTR Hunt BA Sports Assistant
MJ Hutchings BA Head of 6th Form, Head of Rugby, PE
DGW Lane BSc Head of PE, Head of Football
CW Langley BA House Parent, Geography
Mrs PJ Lee-Dickson Teaching Assistant
HR Long BA Joint Head of Classics
Miss AJ Macleod Teaching Assistant
Mrs SM Macleod BEd Director of Studies, Maths
NL Morris BA Science, Sport
Mrs HJ Murphy MA Joint Head of Classics
JE Paget BMus, FNCM Head of Divinity, Music
Miss VE Riddell BEd Head of 2nd Form, Pre-prep Liaison Officer
JS Robinson HND IT Support, Sport
Miss JR Rooney BA 2nd Form Tutor
Miss KY Rule BSc Head of 1st Form
Mrs SV Stanforth BSc Science
Miss GA Steed BSc Head of Science
SJ Taylor BSc Science
AG Thompson BA Head of Maths
HJ Watts BA Maths
RJV Whitmell BA 3rd/4th Form Teacher
JEM Wild BA, LLCM Director of Music and Performing Arts, Divinity
GT Williams BSc Head of Activities, PE
MC Williams BA Senior House Master, Head of Art
Mrs SJ Williams BA Art
T Zengerink BA PE, Joint Head of Cricket

 

Learning Support Staff

Mrs JA Symon Cert Ed, PGDip SpLD Head of Learning Support                                                                                             
Mrs LJ Lovegrove SipSpEd Learning Support
Mrs SJ Rose BA, TESOL English as an Additional Language

 

Peripatetic Music Staff

MWG Baxter ARCM Brass                                                                                                                                             
J Bown Percussion
JP Cook Guitar
Miss RA Crawshaw Brass
AJ Crowdy BMus Hons, MMus Guitar
LA Frankel LRAM, ARCM Woodwind, Piano
MR Hayward Woodwind
EG Leech BMus, LRSM Piano, Brass
WJ Murray MMus, ARCM Piano
Mrs GL Owen MA Woodwind, Piano
Miss JA Phillips DipRCM Cello, Piano
Miss SR Piggot Singing
RB Rashbrook BMus Singing
CJ Stratton BA, PGDip, FTCL, LTCL, ALCM Violin, Piano

 

Support Staff

House Parents                                      CW Langley and Mrs KJ Langley                                                                                     
Librarian Mrs AL Elson MA
Assistant Members of Staff JC Fisher
Miss DM Graney
Miss TL Jack
AB Marsh
Bursar RPH Vickers BA, MA, FCMI
Assistant Bursar Mrs A Clark
Bursary Secretary Miss RE Gritt
Accounts Administrator Mrs M Cutts
Human Resources Manager Miss N Wright BA, Assoc CIPD
Marketing Manager Miss RC Conroy BA, ACIM
Registrar and Headmaster's Secretary Mrs JC Kemp
School Secretary Miss SR Jackman
Administrator Mrs CC Brackenridge
Old Boys' Secretary and Archivist SW Brown BSc
Science Technician Mrs AM Shaw
Housekeeping Mrs KM Haugh
Assistant Housekeeper Mrs J Runham
Chef Manager Mrs J Ayling
Head Groundsman AD Matthews
Head of Maintenance T Walker
School Nurses Mrs E Cissel RGN, BSc
Mrs EJ Hourston RN (Child) - Senior Nurse
Mrs LL Rose RGN, BSc (Nursing)
Senior Matron (Health Centre) Mrs DM Abernethy
Senior Matron (Boarding) Mrs G Quinn
Assistant Matrons

Mrs T Mahmood
Mrs KM White

School Doctors Dr John Salmon MB ChB, MRCP
Dr Tilly Siva MBBS, MRCGP, DRCOG, DCH. DFFP, ABIM
Dr Kate Staveley MB BCh, MRCGP, DRCOG, DCH, DFFP, DFOM