2010 - Summer Results by Team

Note that these are just the scores. Complete results, including scorers, are here.

CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 1st XI (KAR/TWEC)

April
28 Wed Bedford H Lost by 10 wickets

May
5 Wed Papplewick H Match drawn
8 Sat Dragon A Match drawn
12 Wed Elstree A Match drawn
15 Sat Ludgrove H Won by 13 runs
19 Wed Cothill House A Match drawn
22 Sat St John’s Beaumont H Won by 58 runs
26 Wed The Beacon A Won by 5 wickets

June
12 Sat Cheam H Won by 43 runs
16 Wed Summer Fields A Won by 4 wickets
18 Fri Far North CC, South Africa H Won by 17 runs
26 Sat Moulsford A Won by 9 wickets
28 Mon Clifton Prep, Durban H Lost by 5 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 2nd XI (JRRF)

April
28 Wed Bedford H Won by 44 runs

May
5 Wed Papplewick A Won by 123 runs
8 Sat Dragon H Match drawn
12 Wed Elstree H Won by 8 wickets
15 Sat Ludgrove A Lost by 28 runs
19 Wed Cothill House H Won by 91 runs
22 Sat St John’s Beaumont A Match drawn
26 Wed The Beacon A Won by 131 runs

June
12 Sat Cheam A Won by 7 wickets
16 Wed Summer Fields H Lost by 46 runs
23 Wed U12 B v St John’s, Northwood A Won by 7 wickets
26 Sat Moulsford H Won by 4 wickets
30 Wed Davenies H -1415 Lost by 37 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 3rd XI (CWL)

April
28 Wed Bedford A Won by 9 wickets

May
5 Wed Papplewick A Match drawn
8 Sat Dragon A Won by 4 wickets
12 Wed Elstree A Won by 148 runs
15 Sat Ludgrove A Won by 50 runs
19 Wed Cothill House H Won by 30 runs
22 Sat St John’s Beaumont H Won by 2 wickets
26 Wed The Beacon H Won by 222 runs

June
12 Sat Cheam H Won by 7 wickets
16 Wed Summer Fields A Won by 5 wickets
26 Sat Moulsford A Won by 9 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 4th XI (DGWL)

April
28 Wed Bedford A Won by 5 wickets

May
5 Wed Papplewick H Won by 76 runs
8 Sat Dragon H Won by 2 wickets
12 Wed Elstree H Won by 8 wickets
15 Sat Ludgrove H Won by 3 wickets
19 Wed Cothill House A Won by 2 wickets
22 Sat St John’s Beaumont A Won by 7 wickets

June
12 Sat Cheam Won by 118 runs
16 Wed Summer Fields H Won by 3 wickets
26 Sat Moulsford H Match drawn
30 Wed Davenies H Won by 149 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 5th XI (JHS)

April
28 Wed Bedford H Won by 62 runs

May
8 Sat Dragon H Lost by 7 wickets
12 Wed Elstree H Won by 8 wickets
19 Wed Cothill House A Match drawn
22 Sat St John’s Beaumont H Won by 101 runs
26 Wed Ludgrove H Won by 3 wickets

June
12 Sat Cheam H Won by 145 runs
16 Wed Summer Fields A Lost by 118 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 6th XI (ADJB)

April
28 Wed Bedford A Won by 5 wickets

May
19 Wed Cothill House H Won by 35 runs
22 Sat St John’s Beaumont A Won by 112 runs
26 Wed Ludgrove H Won by 3 wickets

June
16 Wed Summer Fields H Lost by 12 runs

30 Wed Davenies H Won by 8 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 7th XI

May
19 Wed Summer Fields A Lost by 7 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U12 A, B & C XI

June 23 (Wed)
U12 A v St John’s, Northwood H Lost by 7 wickets
U12 B v St John’s, Northwood A Won by 7 wickets
U12 C v St John’s, Northwood H Won by 6 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS A XI (TJAC)

April
28 Wed Bedford A Won by 87 runs

May
5 Wed Papplewick H Won by 89 runs
8 Sat Dragon H Won by 69 runs
12 Wed Elstree H Won by 40 runs
15 Sat Ludgrove H Won by 2 wickets
19 Wed Cothill House A Match Drawn
22 Sat St John’s Beaumont Won by 4 wickets
26 Wed The Beacon H Won by 92 runs

June
12 Sat Cheam A Lost by 9 wickets
16 Wed Summer Fields A Lost by 7 wickets
23 Wed St John’s, Northwood H Won by 10 runs
26 Sat Moulsford A Lost by 7 wickets
30 Wed Davenies H Won by 72 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS B XI (SLI)

April
28 Wed Bedford H -1415 Won by 4 wickets

May
5 Wed Papplewick A Won by 139 runs
8 Sat Dragon A Lost by 83 runs
12 Wed Elstree A Won by 9 wickets
15 Sat Ludgrove A Won by 62 runs
19 Wed Cothill House H Lost by 8 wickets
22 Sat St John’s Beaumont Won by 9 wickets
26 Wed The Beacon H Lost by 1 wicket

June
12 Sat Cheam H Won by 8 wickets
16 Wed Summer Fields H Won by 3 wickets
26 Sat Moulsford H Won by 58 runs
30 Wed Davenies H Won by 8 runs

CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS C XI (SLI)

May
5 Wed Papplewick H Won by 4 wickets
15 Sat Ludgrove H Lost by 192 runs
22 Sat St John's Beaumont H Won by 49 runs
26 Wed The Beacon H Lost by 8 wickets

June
23 Wed St John’s, Northwood H Won by 2 runs
30 Wed Davenies A Won by 50 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS D XI (ARG)

May
8 Sat Dragon H Lost by 7 wickets

June
12 Sat Cheam A Won by 24 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U10 A XI (MAS)

May
5 Wed Papplewick H Won by 209 runs
8 Sat Dragon H Lost by 67 runs
12 Wed Elstree H Won by 40 runs
15 Sat Ludgrove A Won by 103 runs
19 Wed Cothill House H Won by 5 wickets
22 Sat St John’s Beaumont A Won by 3 wickets
26 Wed The Beacon A Won by 2 wickets

June
12 Sat Cheam H Lost by 2 wickets
16 Wed Summer Fields A Lost by 72 runs
23 Wed St John’s, Northwood A Lost by 57 runs
26 Sat Moulsford H Won by 1 wicket
30 Wed Davenies H Won by 2 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U10 B XI (MAS)

May
5 Wed Papplewick H Won by 5 wickets
12 Wed Elstree A Won by 22 runs
15 Sat Ludgrove H Won by 2 wickets
19 Wed Cothill House A Lost by 7 wickets
22 Sat St John’s Beaumont A Won by 40 runs
26 Wed The Beacon A Lost by 110 runs

June
11 Fri Gayhurst H Lost by 7 runs
12 Sat Cheam A Lost by 112 runs
16 Wed Summer Fields H Lost by 74 runs
26 Sat Moulsford H Won by 58 runs
30 Wed Davenies A Lost by 7 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U10 C XI (ARG)

May
22 Sat St John’s Beaumont A CANCELLED
26 Wed The Beacon A Lost - Score unknown

June
11 Fri Gayhurst A Lost by 9 runs
16 Wed Summer Fields A Lost by 1 wicket
23 Wed St John’s, Northwood H Lost by 10 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U9 A XI (PGS)

May
4 Tues Gayhurst H Won by 8 runs
5 Wed Papplewick A Won by 44 runs
12 Wed Elstree H Won by 2 runs
15 Sat Ludgrove H Lost by 8 wickets
19 Wed Cothill House A Won by 6 runs
25 Tues The Beacon H Lost by 50 runs

June
12 Sat Cheam A Won by 7 runs
16 Wed Summer Fields H Won by 87 runs
26 Sat Primrose Hill CC H Lost by 6 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U9 B XI (SWB)

May
4 Tues Gayhurst A Lost
15 Sat Ludgrove Lost by 7 wickets
19 Wed Cothill House H Won by 61 runs
25 Tues The Beacon H Lost by 2 wickets

June
16 Wed Summer Fields A Lost by 21 runs
26 Sat Primrose Hill CC H Lost by 11 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U9 C XI (SWB)

May
4 Tues Gayhurst H Lost by 9 wickets
12 Wed Elstree A Match tied
25 Tues The Beacon Lost by 17 runs

June
12 Sat Cheam (VIII-a-side) H Cancelled


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U8 (KAR)

May
25 Tues The Beacon (A & B Teams) A A - Lost by 83 runs; B - Lost by 4 wickets
25 Tues The Beacon (C Team) H Lost - score unknown

June
11 Fri Hawkesdown House Lost by 9 runs
22 Tues Wetherby (A, B & C Teams), H A - Won by 31 runs; B - Won by 11 runs; C - Lost by 20 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

ATHLETICS (CWL/DGWL)

May
4 Tues Caldicott Meeting, H Position - 3rd/6
11 Tues Winchester House Meeting, A Individual competition. See complete results
13 Thurs Eagle House Meeting, A U10 - 2 1st, 2 2nd /// U12 - 4 3rd /// U14 4 1st, 1 2nd, 1 3rd. Full details on complete results

June
14 Mon IAPS Regional Heats at Eton H Weir through to 1500m final

July
5 Mon IAPS National Finals in Birmingham H Weir 8th


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

SWIMMING (SJB)

May
20 Thurs Summer Fields, H Won 229-193
24 Mon Papplewick, A Won 304-214
27 Thurs The Beacon, H Lost 194-231

July
1 Thurs Hall Grove, H Cancelled
2 Fri Caldicott Swimming Squad Gala, H Friendly fixture
6 Thurs Inter-house Gala, H Friendly fixture


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// 7th /// U12 /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U10C /// U9A /// U9B /// U9C /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

TENNIS (DGWL)

May
14 Fri Papplewick (1st VI), A Won 5-4
14 Fri Papplewick (Colts VI), H Won 8-1
21 Fri The Beacon (1st VIII), A Won 5-3
21 Fri The Beacon (Colts VI), H Won 7-2
27 Thurs Cothill House (1st VI & Colts VI), A 1st VI - Lost 0-9; Colts - Lost 3-6

June
21 Mon Cranleigh Pairs Tournament (1st Pair), A P6, W2, D1, L3

July
1 Thurs Hall Grove Pairs Tournament (1st Pair), Tournament winners