2009 - Summer Results by Team

CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 1st XI (KAR/TWEC)

April
22 Wed Winchester House H Lost by 20 runs
25 Sat Eagle House H Won by 9 wickets
29 Wed Bedford A Lost by 6 wickets

May
6 Wed Papplewick A Drawn
9 Sat Dragon H Drawn
13 Wed Elstree H Lost by 9 wickets
16 Sat Ludgrove A Lost by 77 runs
20 Wed Cothill House H Won by 46 runs

June
3 Wed The Beacon (U12A) H Won by 5 wickets (U12A)
6 Sat Cheam A Lost by 21 runs
10 Wed Summer Fields H Abandoned (rain)
20 Sat Moulsford H Won by 1 run
23 Tues Bradfield B/C H Lost by 45 runs
24 Wed St John’s, Northwood A Won by 8 wickets
25 Thurs Bridge House, South Africa, H Won by 7 wickets

July
1 Wed St John’s Beaumont, 1300 H Won by 46 runs
5-6th Sun/Mon 20-20 Festival v Aysgarth, Clifton, Horris Hill H


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 2nd XI (JRRF)

April
22 Wed Winchester House A Drawn
25 Sat Eagle House A Drawn
29 Wed Bedford A Lost by 54 runs

May
6 Wed Papplewick H Won by 132 runs
9 Sat Dragon A Won by 2 wickets
13 Wed Elstree A Won by 2 wickets
16 Sat Ludgrove H Lost by 10 wickets
20 Wed Cothill House A Lost by 6 wickets

June
3 Wed The Beacon (U12B) H Won by 144 runs (U12b)
6 Sat Cheam H Lost by 24 runs
10 Wed Summer Fields A Won by 6 wickets
20 Sat Moulsford A Drawn
24 Wed St John’s, Northwood H Won by 66 runs

July
1 Wed St John’s Beaumont, 1300 H Won by 7 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 3rd XI (ADJB)

April
22 Wed Winchester House A Won by 10 wickets
25 Sat Eagle House A Won by 68 runs
29 Wed Bedford H Lost by 6 wickets

May
6 Wed Papplewick H Won by 85 runs
9 Sat Dragon H Lost by 1 wicket
13 Wed Elstree H Drawn
16 Sat Ludgrove H Lost by 32 runs
20 Wed Cothill House A Lost by 18 runs

June
6 Sat Cheam A Won by 33 runs
10 Wed Summer Fields H Abandoned (rain)
20 Sat Moulsford H Drawn
24 Wed St John’s, Northwood H Won by 114 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 4th XI (MDA)

April
29 Wed Bedford H Lost by 3 wickets

May
6 Wed Papplewick A Won by 91 runs
9 Sat Dragon A Won by 50 runs
13 Wed Elstree A Drawn
16 Sat Ludgrove A Lost by 6 wickets
20 Wed Cothill House H Lost by 22 runs

June
6 Sat Cheam H Lost by 8 wickets
10 Wed Summer Fields A Abandoned (rain)
20 Sat Moulsford A Drawn
24 Wed Hall Grove A Won by 100 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 5th XI (JHS)

April
29 Wed Bedford A Lost by 6 wickets

May
20 Wed Cothill House H Lost by 2 wickets

June
6 Sat Cheam A Won by 6 wickets
10 Wed Summer Fields A Lost by 75 runs
20 Sat Moulsford A Won by 10 wickets
24 Wed Ludgrove A Lost by 9 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET 6th XI (ALRN)

May
20 Wed Cothill House H Lost by 4 wickets

June
10 Wed Summer Fields A Won by 4 wickets
24 Wed Ludgrove H Lost by 7 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS A XI (TJAC)

April
22 Wed Winchester House H Won by 8 wickets
25 Sat Eagle House A Won by 104 runs
29 Wed Bedford H Lost by 6 wickets

May
6 Wed Papplewick A Won by 76 runs
9 Sat Dragon A Won by 53 runs
13 Wed Elstree A Lost by 7 wickets
16 Sat Ludgrove A Won by 7 wickets
20 Wed Cothill House H Won by 29 runs

June
3 Wed The Beacon A Lost by 27 runs
6 Sat Cheam H Won by 10 runs
10 Wed Summer Fields H Abandoned (rain)
17 Wed Davenies at Knotty Green CC A Won by 7 wickets
20 Sat Moulsford H Drawn
24 Wed St John’s, Northwood H Won by 93 runs

CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS B XI (SLI)

April
25 Sat Eagle House H Won by 138 runs
29 Wed Bedford A Won by 56 runs

May
6 Wed Papplewick H Won by 7 wickets
9 Sat Dragon H Won by 9 wickets
13 Wed Elstree H Won by 131 runs
16 Sat Ludgrove H Won by 42 runs
20 Wed Cothill House A Lost by 2 wickets

June
3 Wed The Beacon A Won by 8 wickets
6 Sat Cheam A Won by 3 wickets
10 Wed Summer Fields A Won by 8 wickets
17 Wed Davenies H Won by 4 wickets
20 Sat Moulsford A Won by 99 runs
24 Wed St John’s, Northwood A Won by 31 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS C XI (ARG)

April
25 Sat Eagle House H Won by 10 wickets
29 Wed Bedford A Won by 2 wickets

May 
6 Wed Papplewick H Won by 7 wickets
16 Sat Ludgrove A Lost by 4 wickets
20 Wed Cothill House H Won by 37 runs

June
3 Wed The Beacon H Lost by 5 wickets
6 Sat Cheam H Won by 4 wickets
17 Wed Davenies H Won by 78 runs
20 Sat Moulsford H Lost by 70 runs
24 Wed St John’s, Northwood H Won by 83 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET SENIOR COLTS D XI (ARG)

May
13 Wed Elstree H Won by 10 runs

June
24 Wed St John’s, Northwood A Won by 2 runs

 


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U10 A XI (MAS)

April
22 Wed Winchester House A Drawn
29 Wed Bedford H Won by 119 runs

May
6 Wed Papplewick A  Won by 67 runs
9 Sat Dragon H Won by 4 wickets
13 Wed Elstree A Won by 5 wickets
16 Sat Ludgrove H Lost by 2 runs
20 Wed Cothill House A Lost by 2 wickets

June
3 Wed The Beacon H Won by 79 runs
6 Sat Cheam A Lost by 10 wickets
10 Wed Summer Fields H Abandoned (rain)
17 Wed Davenies A Won by 7 wickets
20 Sat Primrose Hill CC (1000 - 1230) H Won by 3 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U10 B XI (MAS)

May 
20 Wed Cothill House A (Extra fixture) Won by 5 wickets

June
3 Wed The Beacon A Lost by 10 runs
17 Wed Davenies H Lost by 4 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U9 A XI (PGS)

May
6 Wed Papplewick H Won by 39 runs
16 Sat Ludgrove A Won by 9 runs

June
2 Tues The Beacon A Lost by 57 runs
3 Wed St John’s Beaumont A Won by 6 wickets
6 Sat Cheam H Won by 4 wickets
10 Wed Summer Fields A Lost by 6 wickets
16 Tues Gayhurst H Lost by 8 wickets
20 Sat Primrose Hill CC (1000 - 1230) H Won by 8 wickets


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U9 B XI (SWB)

May
16 Sat Ludgrove H Lost by 7 wickets

June
2 Tues The Beacon (B & C) H Lost (Pairs match - 234-325)
3 Wed St John’s Beaumont A Won
6 Sat Cheam A Lost by 66 runs
10 Wed Summer Fields H Abandoned (rain)


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

CRICKET U8 (KAR)

April
28 Tues Wetherby (A, B, C & D), 1400 H Q Won 2, Lost 2

June
20 Sat Primrose Hill (1000 - 1230) H Won by 36 runs


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

ATHLETICS (CWL)

May
7 Tues Caldicott Meeting (U10 - U14), 1535 H Position 4th/6
12 Tues Winchester House Meeting (U10 - U14), 1400 A Individual tournament
14 Thurs Eagle House Meeting (U12, U14), 1545 Competition winners

June
15 Mon IAPS Regional Heats at Eton A U14 Relay Team, U14 Hurdles, U14 Javelin & U11 Long Jump to National Finals
29 Mon IAPS National Finals in Birmingham A


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

SWIMMING (SJB)

May
21 Thurs Papplewick and Hall Grove (U9 - U13), 1630 H Competition winners (109 - 88 - 49)

June
4 Thurs Summer Fields (U9 - U12), 1630 A Drew 132-132
12 Fri The Beacon (U9 - U13), 1530 A Lost 154-201
19 Fri Caldicott Swimming Squad Gala, 1700 H


CRICKET: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th /// 6th /// SCA /// SCB /// SCC /// SCD /// U10A /// U10B /// U9A /// U9B /// U8
OTHER: ATHLETICS /// SWIMMING /// TENNIS

TENNIS (MDA)

May
8 Fri The Beacon (1st VI), 1600 H Won 5-4
8 Fri The Beacon (Colts VIII), 1630 A Lost 29-47 (GAMES)
15 Fri St John’s Beaumont (1st VIII), 1700 A CANCELLED
15 Fri St John’s Beaumont (Colts VI), 1700 H Won 9-0

June
4 Thurs Cothill House (U12 VI & Colts VI), 1630 A U12 Lost 0-9, Colts Won 5-4
12 Fri Cranleigh Pairs Tournament (1st Pair), 1030 A Won 2, Drew 1, Lost 3
16 Tues Papplewick (1st VI), 1730 H Lost 4-5
16 Tues Papplewick (Colts VI), 1730 A CANCELLED
23 Tues Hall Grove (1st VI & Colts VI), 1730 A Seniors won 6-3, Colts won 7-2
25 Thurs Hall Grove Pairs Tournament (1st & 2nd Pairs), 1400 A 1st Pair - 4th overall (22 games); 2nd pair - 2nd overall (37 games)