2009 - Spring Results by Team

NOTE: These are just the scores. Complete details (including scorers) are here.

HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey 1st VII/XI (MDA)

January
10 Sat The Beacon, 1515 A CANCELLED - WEATHER
11 Sun Headmaster’s VII and Parents’ VII, H PARENTS 0, BOYS 1; STAFF 2, BOYS 1
17 Sat Dragon, 1400 A CANCELLED
20 Tues Papplewick, 1830 A WON 5-1
21 Wed Eagle House, at Wellington College, 1400 A WON 2-0
31 Sat Winchester House, 1400 A LOST 0-1

February
4 Wed Bedford, at Slough Astro, 1400 H CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1345 A WON 5-0

March
3 Tues St John’s, Northwood (U13 VII, U12 VII), 1600 A U13 LOST 2-9; U12 WON 12-0
13 Fri Dr Challoner’s (A XI), 1600 A LOST 0-5


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey 2nd VII/XI (ADJB)

January
10 Sat The Beacon, 1430 A CANCELLED - WEATHER
17 Sat Dragon, 1500 A CANCELLED
20 Tues Papplewick, 1830 A WON 8-1
21 Wed Eagle House, at Slough Astro, 1430 H WON 3-0
31 Sat Winchester House, 1500 A DREW 1-1

February
4 Wed Bedford, at Slough Astro, 1500 H CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1515 A WON 4-2


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey 3rd VII/XI (ALRN)

January
17 Sat Dragon, 1415 H CANCELLED
21 Wed Eagle House, 1420 H LOST 2-5
31 Sat Winchester House, 1430 H LOST 1-2

February
4 Wed Bedford, 1400 A CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1430 A CANCELLED - WEATHER


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey 4th VII/XI (JHS)

January
17 Sat Dragon, 1500 H CANCELLED
21 Wed Eagle House, 1510 H LOST 0-1
31 Sat Winchester House, 1430 H WON 3-0

February
4 Wed Bedford, 1500 A CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1430 H CANCELLED - WEATHER


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey 5th VII/XI (TJAC)

January
17 Sat Dragon, 1400 CANCELLED


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash


Hockey Senior Colts A VII/XI (PGS)

January
10 Sat The Beacon, 1515 H LOST 1-9
21 Wed Eagle House, at Wellington College, 1500 A WON 3-1
27 Tues Papplewick, 1830 A POSTPONED
31 Sat Winchester House, 1430 H WON 2-1

February
4 Wed Bedford, 1400 A CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1400 H DREW 3-3

March
14 Sat Hall Grove VIIs Tournament, 1000 A DREW 3-3

HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey Senior Colts B VII/XI (SLI)

January
10 Sat The Beacon, 1430 H LOST 0-5
21 Wed Eagle House, 1430 H DREW 0-0
27 Tues Papplewick, 1830 A POSTPONED
31 Sat Winchester House, 1510 H WON 3-2

February
4 Wed Bedford, 1440 A CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1445 H WON 2-0


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey Senior Colts C VII/XI (ARG)

January
21 Wed Eagle House, 1430 H WON 7-0
31 Sat Winchester House, 1430 A LOST 1-2

February
4 Wed Bedford, 1400 H CANCELLED - WEATHER
11 Wed Hall Grove, 1515 H WON 2-0

HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Hockey Senior Colts D & E VII/XI (TWEC)

January
31 Sat Winchester House, 1430 A D: LOST 1-2; E: WON 2-0

February
4 Wed Bedford, 1440 H CANCELLED - WEATHER


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Rugby Senior VII/XV (JHS)

January
24 Sat British School of Paris XV H WON 35-0

February
25 Wed St Mary’s Hall Sevens (1st & 2nd), 1300 A 1ST - PLATE WINNERS; 2ND - LOST IN FINAL

March
11 Wed Caldicott Sevens (1st & 2nd), 1300 H 1ST - LOST IN SEMI-FINAL; 2ND - LOST IN FINAL
14 Sat Millfield Sevens (1st), 1100 A TOURNAMENT  WINNERS
18 Wed St John’s, Northwood Sevens (1st), 1330 A LOST IN GROUP GAMES
23 Mon Rosslyn Park Sevens (1st) A WON ALL FOUR GAMES
24 Tues Rosslyn Park Sevens (1st) A LOST IN QUARTER FINAL
26 - 30 1st XV tour to Rome A


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Rugby Colts VII/XII (HKS)

February
25 Wed Caldicott Colts’ Sevens, 1300 H A - LOST IN PLATE FINAL; B - TOURNAMENT WINNERS
28 Sat Summer Fields (D/E) A WON 49-7

March
3 Tues Shrewsbury House (C, D & E) H C - LOST 0-47; D - LOST 5-36; E - WON 54-5
4 Wed St John’s Beaumont Sevens, 1300 A PLATE WINNERS
6 - 8 Colts A tour to Paris A TOURNAMENT WINNERS
18 Wed St John’s, Northwood Sevens, 1330 A LOST IN SEMI FINAL


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Rugby 5th (JHS)

February
28 Sat Summer Fields A WON 39-0

March
4 Wed Shrewsbury House (5th & 6th) A 5TH - DREW 10-10; 6TH WON 38-5


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Rugby U9 (Age Limit U9 on 1.9.08) (CWL)

January
14 Wed St Columba’s (A, B & C) H A - LOST 10-15; B - WON 25-5; C - WON 40-20

February
1 Sun U9 Rugby National Schools’ Regionals at Epsom A REACHED QUARTER FINAL, THEN GAMES ABANDONED (WEATHER)
3 Tues St John’s, Northwood (A, B & C) A CANCELLED - WEATHER

March
4 Wed Caldicott U9 Rugby Festival H U9A - LOST IN FINAL; U9B - TOURNAMENT WINNERS
10 Tues Ludgrove (A & B) A A - WON 10-5; B - WON 40-5
11 Wed St John’s Beaumont Festival (A) A Plate Final v St Benedict's Won 10-5


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Rugby U8 (Age Limit U8 on 1.9.08) (JWB)

January
14 Wed St Columba’s (A & B) H A: LOST 10-12; B: WON 8-6
27 Tues Wetherby (ABCD) (TAG Rugby/Football) H SEE REPORT ON FULL RESULTS.

February
10 Tues St John’s, Northwood (A & B) H CANCELLED - WEATHER


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Badminton (ETG)

January
17 Sat IAPS Tournament at Colet Court, 1000 A - 1st pair reached QUARTER FINALS, 2nd pair QUARTER FINALS OF THE PLATE COMPETITION

February
26 Thurs Dragon, 1600 H WON 15-0


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Basketball (MDA)

January
19 Mon Lambrook Haileybury (U11), 1700 A WON 12-10
19 Mon Lambrook Haileybury (U13), 1740 A WON 16-13
26 Mon Hall Grove (U13), 1815 H WON 42-30

March
2 Mon Hall Grove (U13), 1815 A WON 44-31


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Chess (AGP)

January
29 Thurs Ridgeway, 1630 A LOST 5½-6½


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Cross Country (DJA)

January
13 Tues Inter-House Cross Country
OVERALL: J, W, C, M SEE SPORT SECTION FOR FULL RESULTS.
20 Tues Caldicott Cross Country Meeting, 1445 H U13 - 5th; U11 - 4th

February
3 Tues London Area Meeting at Haberdashers’, 1400 A CANCELLED - WEATHER
5 Thurs Eagle House (U9), 1400 A CANCELLED - WEATHER
26 Thurs Ludgrove Relays, 1430 A U11 - 4TH; U13A - 10TH; U13B -22ND

March
1 Sun IAPS National Championships at Malvern A 12/25
5 Thurs Horris Hill, 1415 A U11 - 3RD; U9 - 1ST


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Football (ARG)

January
21 Wed Eagle House (U13 Carousel), 1430 A LOST 1-3
28 Wed Dair House (U10 Carousel), 1515 H LOST 0-4

February
11 Wed Papplewick (U13 (A) /U11 A/B Carousel (H), 1430 U13 WON 12-3; U11A WON 6-1; WON 13-0

March
4 Wed Papplewick (U13 Carousel), 1430 A WON 6-0
Papplewick Festival (Colts A), 1100 A LOST IN PLATE SEMI FINAL


HOCKEY: 1st /// 2nd /// 3rd /// 4th /// 5th ///Colts A /// Colts B /// Colts C /// Colts D
RUGBY:
1st /// Colts /// 5th/6th /// U9 /// U8
OTHER: Badminton /// Basketball /// Chess /// Cross Country /// Football /// Squash

Squash (CWL)

January
22 Thurs Summer Fields, 1600 A U11 WON 4-0; U13 WON 3-1

February
10 Tues Eton College, 1630 A DREW 3-3
26 Thurs Dragon, 1600 H WON 8-4